Czy 22 dzień cyklu to odpowiedni termin na badanie prolaktyny?

Witam, jestem kobietą w wieku 35 lat. Czy aby sprawdzić "płodność" kobiety można wykonać badanie prolaktyny (bez obciążenia) w 22 dniu cyklu? Czy w tym terminie wynik prolaktyny będzie nieistotny? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Poziom prolaktyny podczas cyklu miesiączkowego jest względnie stały. Ulega jednak zmianom dobowym, na przykład jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się ponadto podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. W celu uzyskania najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku.