Czy akatyzja może być leczona Fluoksetyną?

Czy akatyzja może być leczona Fluoksetyna? czy np. na początku wprowadzania objawy mogą się pogorszyć tak jak to często następuje w przypadku wprowadzenia tego typu leków ale potem znikną te objawy? jakimi lekami można leczyć akatyzje jeśli jest ona występująca w bardzo ciężkiej depresji ze znacznym spowolnieniem, gdzie osoba nie wstaje,nie myje się,nie ma na nic siły, a jednocześnie musi ruszać nogami albo kiwać ciałem,bo nie może wytrzymać?

Witam serdecznie,
akatyzja może występować jako efekt niepożądany zarówno leczenia neuroleptycznego, jak i przeciwdepresyjnego. Efekt ten jest związany z wpływem leków psychotropowych na układ dopaminergiczny i jest zaliczany do tzw. objawów pozapiramidowych. Zażywane przez Panią leki (np.Fluoksetyna) mogły wywołać tego typu objawy.
Odradzam samodzielne przyjmowanie leków bez kontaktu z lekarzem. W tej sytuacji wskazana jest jak najszybsza konsultacja z psychiatrą, który zaleci Pani odpowiednie leki niwelujące te symptomy.

Pozdrawiam,
Aleksandra Karmazyn