Czy amylaza trzustkowa poniżej normy jest związana z problemami zdrowotnymi?

Należy wziąć pod uwagę również inne wyniki badań aby określić dlaczego amyloza trzustkowa jest poniżej normy.

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwały proces zapalny, który prowadzi do uszkodzenia miąższu tego organu, a co dalej wpływa negatywnie na jego pracę. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, najczęstszą jest nadużywanie alkoholu, ale także palenie papierosów, wady rozwojowe lub przebyte urazy trzustki. Typowymi objawami pzt są:
Ból w nadbrzuszu, często jest on bardzo silny i trudny do zwalczenia,
Tłuszczowe stolce, niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – na skutek upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej,
Możliwa cukrzyca lub upośledzona tolerancja glukozy – z powodu obniżonej czynności wewnątrzwydzielniczej trzustki.
Trzustka wytwarza enzymy trawienne, m.in. amylazę i lipazę. Ich poziom w surowicy krwi powinien mieścić się w granicach odpowiednio dla amylazy – 53-123 U/l, a dla lipazy <160 U/l. Z wyniku Pani badań nie można jednoznacznie zdiagnozować przewlekłego zapalenia trzustki. Choroba ta jest trudna do wykrycia zwłaszcza w początkowych stadiach. Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniach krwi oraz badaniach obrazowych (USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny).
Bardzo zachęcam do skonsultowania się z lekarzem gastrologiem, aby wykluczyć pzt oraz znaleźć przyczynę Pani problemów ze zdrowiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Łosoś w sosie malinowym, ziemniaki i fasolka
http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/losos-z-sosem-malinowym-ziemniaki-i-fasolka.html?c=4