Żółte i tłuszczowe stolce a prawdopodobieństwo zaburzeń czynnościowych trzustki

Witam, Mam pytanie czy istnieje możliwość że mam zaburzenia czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki jeśli poziom lipazy i amylazy z surowicy jest prawidłowy? Od około miesiąca mam często postrzępione żółte stolce (tłuszczowe) Z czego może wynikać poziom kwasów żółciowych poniżej normy w badaniu surowicy? i czy może mieć wpływ?

Zaborzenia czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki występują niemal wyłącznie w przypadku przewlekłego zapalenia tego narządu. Należałoby zacząć diagnostykę od dokładnego USG trzustki. Kolor stolca nie świadczy o zawartości tłuszczu. Aby to stwierdzić należy zrobić badanie laboratoryjne kału. Badanie kwasów żółciowych w surowicy nie jest standardowym badaniem stosowanym w diagnostyce laboratoryjnej, trudno zatem odpowiedzieć na to pytanie.