Czy te wyniki wskazują na przewlekłe zapalenie trzustki?

Mam 24 lata. Rok temu po odchudzaniu chorowałam na bulimie. Napady objadania i wymiotow trwały około 2 miesięcy. Od kwietnia zeszłego roku pojawiły się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, oddawanie stolca w dużych ilościach o konsystencji luźnej. Odczuwalam bole w lewym podżebrzu, klucie, bol opasal w kierunku pleców. W kale pojawiają się do dziś niestrawione resztki pokarmu: nasionka, skórki warzyw. Objawy trwaja już od roku, USG prawidłowe, lipaza 67 czy to może być pzt?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Badania krwi - żelazo

To bardzo mało prawdopodobne aby było to pzt. rozwija się zazwyczaj u osób uzależnionych od alkoholu lub na skutek wielokrotnych ostrych zapaleń. Bóle są bardzo nasilone, wręcz nieznośne a USG nieprawidłowe. Lipaza może być u pani podwyższona na skutek wymiotów. Powinna pani udać się do gastrologa, może to być zaburzona czynność jelit.
Pozdrawiam,

Jakub Kaźmierski

http://medart-centrumpsychiatrii.pl

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania

Dzień dobry!
Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwały proces zapalny, który prowadzi do uszkodzenia miąższu tego organu, a co dalej wpływa negatywnie na jego pracę. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, najczęstszą jest nadużywanie alkoholu, ale także palenie papierosów, wady rozwojowe lub przebyte urazy trzustki. Typowymi objawami pzt są:
Ból w nadbrzuszu, często jest on bardzo silny i trudny do zwalczenia,
Tłuszczowe stolce, niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – na skutek upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej,
Możliwa cukrzyca lub upośledzona tolerancja glukozy – z powodu obniżonej czynności wewnątrzwydzielniczej trzustki.
Trzustka wytwarza enzymy trawienne, m.in. amylazę i lipazę. Ich poziom w surowicy krwi powinien mieścić się w granicach odpowiednio dla amylazy – 53-123 U/l, a dla lipazy <160 U/l. Z wyniku Pani badań nie można jednoznacznie zdiagnozować przewlekłego zapalenia trzustki. Choroba ta jest trudna do wykrycia zwłaszcza w początkowych stadiach. Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniach krwi oraz badaniach obrazowych (USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny).
Bardzo zachęcam do skonsultowania się z lekarzem gastrologiem, aby wykluczyć pzt oraz znaleźć przyczynę Pani problemów ze zdrowiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
 
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Łosoś w sosie malinowym, ziemniaki i fasolka
http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/losos-z-sosem-malinowym-ziemniaki-i-fasolka.html?c=4

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty