Czy te wyniki wskazują na przewlekłe zapalenie trzustki?

Mam 24 lata. Rok temu po odchudzaniu chorowałam na bulimie. Napady objadania i wymiotow trwały około 2 miesięcy. Od kwietnia zeszłego roku pojawiły się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, oddawanie stolca w dużych ilościach o konsystencji luźnej. Odczuwalam bole w lewym podżebrzu, klucie, bol opasal w kierunku pleców. W kale pojawiają się do dziś niestrawione resztki pokarmu: nasionka, skórki warzyw. Objawy trwaja już od roku, USG prawidłowe, lipaza 67 czy to może być pzt?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

To bardzo mało prawdopodobne aby było to pzt. rozwija się zazwyczaj u osób uzależnionych od alkoholu lub na skutek wielokrotnych ostrych zapaleń. Bóle są bardzo nasilone, wręcz nieznośne a USG nieprawidłowe. Lipaza może być u pani podwyższona na skutek wymiotów. Powinna pani udać się do gastrologa, może to być zaburzona czynność jelit.
Pozdrawiam,

Jakub Kaźmierski

http://medart-centrumpsychiatrii.pl

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Dzień dobry!
Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwały proces zapalny, który prowadzi do uszkodzenia miąższu tego organu, a co dalej wpływa negatywnie na jego pracę. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, najczęstszą jest nadużywanie alkoholu, ale także palenie papierosów, wady rozwojowe lub przebyte urazy trzustki. Typowymi objawami pzt są:
Ból w nadbrzuszu, często jest on bardzo silny i trudny do zwalczenia,
Tłuszczowe stolce, niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – na skutek upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej,
Możliwa cukrzyca lub upośledzona tolerancja glukozy – z powodu obniżonej czynności wewnątrzwydzielniczej trzustki.
Trzustka wytwarza enzymy trawienne, m.in. amylazę i lipazę. Ich poziom w surowicy krwi powinien mieścić się w granicach odpowiednio dla amylazy – 53-123 U/l, a dla lipazy <160 U/l. Z wyniku Pani badań nie można jednoznacznie zdiagnozować przewlekłego zapalenia trzustki. Choroba ta jest trudna do wykrycia zwłaszcza w początkowych stadiach. Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniach krwi oraz badaniach obrazowych (USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny).
Bardzo zachęcam do skonsultowania się z lekarzem gastrologiem, aby wykluczyć pzt oraz znaleźć przyczynę Pani problemów ze zdrowiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
 
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Łosoś w sosie malinowym, ziemniaki i fasolka
http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/losos-z-sosem-malinowym-ziemniaki-i-fasolka.html?c=4

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty