Czy może to być przewlekłe zapalenie trzustki?

witam moje problemy zaczeły się ok temu ból brzucha mega wzdęcia , stolce które trudno spłukać jednorazowo lipaza skoczyła mi do 93 (norma do 60) , po 2 ty spadła ale cały czas jest na poziomie 57-63 , amylazy w moczu i krwi prawidłowe, 2 x usg ,gastroskopia, elastaza >500, 2 tk obaz prawidłowy ,trzustka prawidłowo się wzmacnia ,bez zmian i poszerzonego przewodu Wirsunga. Lekarz upiera się że te badania wykluczają PZT ? Czy ma rację czy coś by było widać w badaniach obrazowych? lekarz stwierdził stwierdził że na razie nie ma podstaw do badania EUS a słyszałam że tylko to badanie może dać odpowiedz . Czy jesli to nawet PZT to mogę mieć nadzieję ze to początkowe stadium skoro te badania nic nie wykazały . Bardzo się boje że potem się okaże że choroba już jest zaawansowana a ja mogłam coś wcześniej zrobić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Przeżywane obawy na pewno mają uzasadnienie i prawidłowo, że nie są bagatelizowane ani przez Panią, ani przez lekarza.

Diagnostyka, która była dotychczas wykonana może wskazać już pełniejszy obraz budowy i funkcjonowania narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości nie będzie już konieczności dalszych badań, ale o tym musi zadecydować lekarz prowadzący.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by wywnioskować, że wszystkie wyniki występują w ustalonych normach referencyjnych. Jedynie poziom lipazy wystąpił ponad wyznaczoną wartość, jednak w kolejnym badaniu, znacznie się obniżył. Prawdopodobnie wynik ten był spowodowany niewłaściwą dietą lub niestrawnością. Gastroskopia oraz badanie USG jamy brzusznej wykluczyły poważniejsze schorzenia, również trzustki. Na pewno warto by było zaufać lekarzowi, który w razie konieczności zleciłby dodatkową diagnostykę.

Podwyższona lipaza może występować w schorzeniach trzustki, zapaleniu trzustki pochodzenia alkoholowego oraz niealkoholowego, niedrożności jelit, czy marskości wątroby.

Bardzo istotna również była by właściwa dieta, oparta na produktach mało wzdymających, lekkostrawnych, z wykluczeniem napojów gazowanych, węglowodanów prostych oraz produktów wysoko przetworzonych.

W związku z odległością, trudno jest ocenić aktualny stan Pani zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowych badań, zdecyduje o dalszych krokach.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lipaza-rola-w-organizmie-badanie-normy-analiza

https://zdrowie.parenting.pl/problemy-z-trzustka-objawy-moga-pojawic-sie-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/trzustka-polozenie-budowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.