Bóle z lewej strony brzucha i podwyższona amylaza a pzt

Od pewnego czasu podejrzewam u siebie PZT (bóle z lewej strony, zawyżona o 200 amylaza we krwi, USG bez zmian). Gdy zjem fasolę, następnego dnia mam stolec tłuszczowy. Lipaza jest jednak w górnej granicy normy. Czy musi być to PZT? Skąd ten stolec przy dobrej lipazie? Pozdrawiam

Ale czy na pewno stolec jest tłuszczowy? Czy robiła Pani badanie stolca na zawartość tłuszczów? Może to tylko rozwolniony jasny stolec jaki może pojawić się po niektórych owocach czy warzywach. Wątpię, że ma Pani przewlekłe zapalenie trzustki jeśli USG nie wskazuje jakiś zmian w zakresie trzustki. W razie wątpliwości można jeszcze w tej kwestii skonsultować się z gastroenterologiem. Może ma Pani tzw. zespół jelita drażliwego.