Czy anemia może być przyczyną skąpych miesiączek?

Witam, mam 21 lat i zażywam tabletki Y***. Mam pytanie odnośnie krwawienia z odstawienia. Czy jego nasilenie (tzn. czy jest duże krwawienie czy bardzo skąpe) może zależeć np. od anemii? Ostatnio kiepsko się odżywiałam i schudłam, możliwe, że mam anemię i moje krwawienie z odstawienia obecnie jest bardzo skąpe (zawsze było dość intensywne i trwało ok. 5 dni). Teraz krwawienie to tylko troszkę krwi i trwa 3 dni. W pierwszym dniu było to brunatne plamienie, w drugi dzień trochę większe krwawienie, ale i tak bardzo, bardzo skąpe, a w trzeci dzień podobnie jak w drugim i przeszło (praktycznie tylko podczas wypróżniania na papierze można było znacznie większą ilość krwi zauważać). Bałam się, że to może być ciąża, ale zrobiłam test i wyszedł negatywny, ale muszę go powtórzyć, bo mógł być za wcześnie wykonany. Moje odchudzanie zbiegło się z początkiem współżycia - czy to też mogło wpłynąć na intensywność krwawienia? Jest to jakaś zmiana dla organizmu. Mam takie skąpe krwawienia z odstawienia już przez dwa cykle, ale zawsze krwawienie występuje, choć w małej ilości. Może te upały ostatnie też mają jakiś wpływ na obfitosć krwawienia? I pytanie z innej beczki - czy lek na trądzik I*** żel, zawierający e*** może wpływać na działanie antykoncepcji? Dermatolog stwierdził że nie, bo tylko doustne antybiotyki mogą działać kolidować z działaniem antykoncepcyjnym tabletek - czy to prawda? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Występowanie niedokrwistośći (anemii) ma związek z krwawieniem z dróg rodnych (też z miesiączką i krwawieniem z odstawienia), ale odwrotny niż ten, o którym Pani pisze. Nadmierne krwawienia mogą powodować niedokrwistość. Występowanie anemii nie powoduje zmniejszenia obfitości krwawienia z odstawienia.

Związane to może być z wieloma przyczynami: od upałów, przez infekcje, stres, od zaburzeń hormonalnych spowodowanych przez zbytnią utratę masy ciała. Nie jest to jednak poważne zaburzenie, nie ma powodu do niepokoju. Jednak jeśli chce się Pani uspokoić, proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Odnośnie antybiotyku w maści - uznaje się, że nie ma ona wpływu na skuteczność terapii antykoncepcyjnej, ale proponowałabym zachować ostrożność i stosować dodatkowe zabezpieczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.