Czy Ashwaganda ma wpływ na antykoncepcję?

Skończyłam 3 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych YAZ, pierwszy raz w tym miesiącu uprawiałam z chłopakiem seks bez prezerwatywy (nie doszedł w środku, właściwie to wykonał może 2 ruchy bez prezerwatywy) Wczoraj przyjęłam drugą tabletkę placebo i jeszcze nie dostałam krwawienia. Zastanawiam się jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w takim wypadku. Tabletki zawsze zażywam regularnie, nie pominęłam żadnej. Moje wątpliwości budzi fakt, że przyjmuje ashwagandę ok. 2h po zażyciu antykoncepcji czasami w ilości 2,3 sztuki Czy mogła ona obniżyć działanie antykoncepcji?
KOBIETA, 19 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ashwaganda przez Panią stosowana nie powinna mieć negatywnego wpływu na stosowaną antykoncepcję. Warto jednak dokładnie sprawdzić skład preparatu, by sprawdzić, czy nie ma w składzie składników, które wykazują interakcję z zażywanymi tabletkami.
W pytaniu zawarła Pani też informację, że jest w trakcie przerwy od tabletek aktywnych i nie pojawia się krwawienie z odstawienia. Miał miejsce także niezabezpieczony stosunek, co powoduje, że ma Pani obawy co do ewentualnej, nieplanowanej ciąży. Warto zwrócić uwagę, że jednak stosuje Pani tabletki nie pierwszy miesiąc. Dodatkowo nie było pominięcia, biegunki czy wymiotów. Dlatego raczej może być Pani spokojna o niskie prawdopodobieństwo ciąży. Jeśli jednak ma Pani bardzo duże wątpliwości to zawsze można wykonać test ciążowy bądź badanie poziomu b-HCG w laboratorium. W przypadku jakichkolwiek odchyleń konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem. Serdecznie pozdrawiam i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ashwagandha-indyjski-zen-szen-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwskazania https://portal.abczdrowie.pl/ashwagandha-fakty-i-mity

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna https://leki.abczdrowie.pl/p/yaz-bayer-pharma-ag

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.