Czy Azoospermia może się cofnąć?
Mam stwierdzoną azoospermie, wynik wykazał 0 plemników. Powtarzałem badanie 2 razy. Wynik fsh wyniósł powyżej 50 iu/i . Usg jąder nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Czy może się zdarzyć że nagle plemniki się pojawią? Czu azoospermia może sięcofnąć?

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
azoospermia, w przeciwieństwie do oligozoospermii, oznacza całkowity brak plemników w ejakulacie. Jest wiele przyczyn takiego stanu i to właśnie od etiologii tego zaburzenia zależy czy da się leczyć ten defekt i w jaki sposób. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/azoospermia.
W Pana przypadku wydaje się, że kluczową podpowiedzią jest wynik FSH, który u mężczyzn waha się pomiędzy 1,4-12 lU/l. U Pana ta norma została znacznie przekroczona. Hormon folikulotropowy odgrywa ważną rolę – u mężczyzn pośrednio wpływa na produkcję plemników, co prawdopodobnie widać na Pańskim przykładzie. Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-fsh.
Natomiast nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy azoospermia jest wyleczalna i czy może się cofnąć, ale to nie znaczy, że nie ma Pan szans na ojcostwo. Na ten temat proszę porozmawiać z lekarzem, który na podstawie wszystkich badań hormonalnych będzie w stanie ocenić czy azoospermia podlega leczeniu.
Proszę pamiętać, że choć poczęcie drogą naturalną może być nieosiągalne, to wciąż istnieje metoda pozaustrojowa polegająca na pobraniu plemników dzięki biopsji jąder. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-jadra.