Czy w tej sytuacji jest możliwość zajścia w ciążę bez zabezpieczenia?

Dzień Dobry, mój partner ma stwierdzoną azospermię. Czy jest jakakolwiek możliwość zajścia w ciążę bez zabezpieczenia?Czy to schodzenie daje 100% pewność, że można współżyć bez zabezpieczeń bez obawy zajścia w ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

schorzenie określane azoospermią oznacza całkowity brak plemników w nasieniu. Bez plemników zaś nie odbędzie się zapłodnienie, a więc niemożliwe jest zajście w ciążę. Azoospermia może mieć jednak różny przebieg, więc ryzyko zajścia w ciążę powinno zostać określone przez lekarza mającego wgląd do wyniku badań Pani partnera.

Azoospermia nie musi być bowiem od razu wyrokiem przekreślającym marzenia o ojcostwie. W zależności od wyników oraz przyczyny azoospermii można podjąć leczenie, którego celem jest doprowadzenie do ciąży. Wówczas często konieczna jest interwencja chirurgiczna.

W Państwa przypadku szanse na naturalne zapłodnienie są znikome, więc najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw o zajście w ciążę, ale najlepiej poradzić się w tej sprawie specjalisty.

Więcej na temat azoospermii przeczytają Państwo w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/azoospermia.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-miec-pewnosc-ze-nie-zajde-w-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/azoospermia-a-szanse-na-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.