Czy badanie kortyzolu z obciążeniem deksametazonu jest bezpieczne?

Witam, czy badanie kortyzolu z obciążeniem deksametazonu jest bezpieczne? Mam obawy przed wzięciem tej tabletki. Stosuje również Metformax 500 dwa razy dziennie.
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Badanie kortyzolu z obciążeniem deksametazonem to stosunkowo często wykorzystywany test diagnostyczny. Służy on do oceny funkcji nadnerczy, a także ewentualnego nadmiaru kortyzolu w organizmie. Test ten pomaga w diagnostyce różnych zaburzeń, w tym zespołu Cushinga.

Deksametazon jest syntetycznym kortykosteroidem, który w ramach powyższego testu stosuje się w małych dawkach, aby sprawdzić, jak organizm reaguje na sztuczne tłumienie produkcji kortyzolu. W większości przypadków badanie to jest bezpieczne,a skutki uboczne są minimalne, jednak oczywiście, jak każda interwencja medyczna, może nieść za sobą pewne ryzyko.

W kontekście przyjmowania przez Panią Metformaxu (metforminy) - leku przeciwcukrzycowego, ważne jest poinformowanie o tym fakcie lekarza prowadzącego, a także o wszystkich innych przyjmowanych lekach. Metformina ogólnie nie powinna wpływać negatywnie na test z deksametazonem, jednak indywidualna konsultacja z endokrynologiem pomoże upewnić się, że test jest bezpieczny w Pani warunkach zdrowotnych. Jeżeli ma Pani obawy związane z przyjęciem deksametazonu, zdecydowanie warto o nich rozmawiać z lekarzem specjalistą. Można poprosić o więcej informacji na temat samego testu, potencjalnych skutków ubocznych oraz o tym, jak przygotować się do badania, aby zminimalizować ewentualne ryzyko.

Zapraszam do przeczytania na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/deksametazon-co-to-za-lek-zastosowanie-i-przeciwskazania

Proszę pamiętać, że ważne jest, aby działania diagnostyczne podejmowane wobec pacjenta były przez niego zawsze dobrze zrozumiane i akceptowane. Mam nadzieję, że konsultacja z lekarzem rozwieje wszelkie Pani wątpliwości i pomoże podjąć decyzję co do testu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.