Jakie są normy dla poziomu kortyzolu?

Jaka jest norma kortyzolu dla kobiety (37 lat, na czczo, godziny poranne) w µg/dl? Różne laboratoria podają inne wartości referencyjne - raz jest to 20 µg/dl, raz 25 µg/dl (dla godzin porannych). Pozdrawiam
KOBIETA, 37 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Normy poziomu kortyzolu rzeczywiście mogą różnić się pomiędzy laboratoriami i jest to spowodowane dobraną metodą pomiarową oraz grupą referencyjną badanych pacjentów. Zazwyczaj norma ta wynosi od 5 do 25 µg/dl z rana. Wynik badania należy więc interpretować według podanych przez laboratorium widełek, co pozwoli na uzyskanie najlepszej wartości diagnostycznej.

Więcej informacji na poruszony temat znajduje się w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.