Czy kortyzol powinien się unormować?

Dzień dobry, Chciałbym zapytać o poziom hormonu stresu-kortyzolu. Przez około rok czasu przeżywałem częste stresy w pracy. Równocześnie dbałem jednak o swój organizm: spędzałem dużo czasu wśród znajomych, często spacerowałem na łonie natury, uprawiałem umiarkowaną aktywność fizyczną (rower, lekki jogging), dbałem o zdrową dietę, wspomagałem się ashwagandhą. Miesiąc temu dodatkowo udało się w końcu zmienić pracę i sytuacje stresowe się zakończyły. Czuję się zrelaksowany i szczęśliwy. W związku z tym mam pytanie. Czy po upływie tego miesiąca, cały czas oczywiście dalej zachowując wyżej wymienione zdrowe nawyki mój poziom kortyzolu powinien być na dobrym poziomie? Mężczyzna, 31 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Kortyzol to hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy. Jest nazywany hormonem stresu, wydziela się w większych ilościach w sytuacjach stresowych i podczas aktywności fizycznej. Hormon ten wpływa na poziom glukozy we krwi.

Stężenie kortyzolu we krwi jest zmienne. Najwyższą wartość osiąga ono w godzinach porannych, a najniższą w godzinach wieczornych.

Produkowany kortyzol w sytuacjach stresowych, oprócz wspomnianego wzrostu poziomu glukozy we krwi, aktywuje również działanie adrenaliny i noradrenaliny oraz zwiększa częstotliwość pracy serca. Hormon ten wpływa również na gospodarkę tłuszczową, białkową i węglowodanową. Prawidłowe stężenie kortyzolu ma też istotny wpływ na układ immunologiczny.

Dobrze, że udało się Panu zmienić nawyki żywieniowe oraz wyzbyć się sytuacji stresowych. Nie napisał Pan, czy oznaczał wcześniej i aktualnie poziom kortyzolu we krwi. To dość istotne informacje, bo na tej postawie można by było stwierdzić, czy poziom tego hormonu jest w prawidłowych wartościach.

Zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego, który zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Więcej na temat kortyzolu można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/poziom-kortyzolu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.