Czy te wartości badań mogą być wynikiem stresu?

Dzień dobry, ze względu na podwyższony poziom prolaktyny wynik 56 ng/mL (norma do 23) i ponowne badanie prolaktyna z PEG wynik 24, a po partycypacji 68,5% zalecono mi kolejne badania. Badania wykazały podwyższony poziom cukru 99,3 (norma do 99) oraz kortyzolu 564 nmol/L (norma do 507). Bardzo się stresuje, czy wysokie wartości moga być wynikiem stresu? Czy jeśli obniżę kortyzol cukier powinen spaść? Czy taki wynik kortyzolu może świadczyć o zespole /chorobie Cushinga? W jaki sposób naturalnie mogę obniżyć kortyzol? Dziękuje za odpowiedz!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani przedstawione badania hormonów oraz glukozy. To dość istotne, aby monitorować aktualny stan zdrowia i przyczyny różnych dolegliwości. Nie wspomniała Pani, czy przy tych podwyższonych wartościach odczuwane są pewne objawy somatyczne. Informacja ta jest ważna, żeby wiedzieć, czy takie wartości wpływają na obecny stan zdrowia oraz ogólne funkcjonowanie organizmu.

Dobrze, że udało się Pani obniżyć poziom prolaktyny, wytwarzanej przed przysadkę mózgową. Natomiast według dalszych wyników badań, można by stwierdzić, że poziom kortyzolu wystąpił ponad wyznaczoną granicę normy.

Hormon ten, zwany inaczej hydrokortyzolem wytwarzany jest przez korę nadnerczy. Kortyzol należy do hormonów stresu. W sytuacjach stresogennych oraz przeżyciach emocjonalnych dochodzi do zwiększonej produkcji tego hormonu. Taka sytuacja powoduje z kolei zwiększenie poziomu glukozy w krwi, gdyż organizm potrzebuje większej energii do działania.

Kortyzol wywiera wiele istotnych funkcji w organizmie, między innymi poprzez wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, tłuszczową i wodno – elektrolitową. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne, podnosi ciśnienie krwi i reguluje uwalnianie wapnia z kości.

Głównymi wskazaniami do badania tego hormonu jest podejrzenie zespołu Cushinga. Schorzenie to jest spowodowane podwyższonym poziomem kortyzolu, a objawia się między innymi poprzez zmianami w wyglądzie twarzy, nadciśnieniem, depresją, bezsennością oraz osłabieniem.

Podwyższony poziom tego hormonu nie musi oczywiście świadczyć o tej przypadłości. Pani wartość nie jest bardzo podwyższona i należałoby ją w pewien sposób obniżyć. Istotnym jest, że zwiększone stężenie kortyzolu może wynikać również z długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów, a także może być spowodowany nadmiernym stresem oraz bezsennością.

Ze względu na odległość, trudno jest wskazać dokładnie, w jaki sposób powinno się obniżyć poziom tego hormonu. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa, który pomoże ustalić przyczynę wzrostu kortyzolu i zadecyduje o dalszym leczeniu lub ewentualnej diagnostyce.

W obniżeniu poziomu tego hormonu powinna pomóc odpowiednia dieta oraz unikanie sytuacji stresowych, a także zadbanie o sen i wypoczynek. Bardzo ważne jest też ograniczenie spożycia węglowodanów oraz picie dużej ilości wody.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol

https://portal.abczdrowie.pl/glikokortykosteroidy-rola-w-organizmie-choroby-leki-efekty-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-cushinga

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.