Czy antykoncepcja ma wpływ na poziom kortyzolu?
Witam.Od dłuższego czasu borykam się z podwyższonym kortyzolem. Wynik tomografu bez zmian patologicznych w obrębie nadnerczy. Robione badania dodatkowe też nic nie wykazały. Ostatnie wyniki kortyzolu 3 razy podwyższone ponad normę.,zlecony rezonans. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą tak podnieść negatywnie wyniki ? Będę wdzięczna za odpowiedź,bo dodatkowy stres nie jest u mnie wskazany ...

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
niestety stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na zwiększenie poziomu kortyzolu, dlatego w przypadku, gdy wykracza on u Pani poza normę, polecamy odbycie konsultacji u ginekologa w celu ewentualnego odstawienia tabletek/zmiany sposobu antykoncepcji, gdyż oddziałuje to niekorzystnie na Pani organizm.
Dodatkowymi czynnikami podwyższającymi ilość hormonu stresu są np. osłabienie organizmu, stres, ciąża, cukrzyca, nadczynność tarczycy, problemy związane z układem krążenia.
Więcej informacji na temat hormonu stresu znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/czasteczka-kortyzolu https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zbyt-wysokiego-poziomu-kortyzolu-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/hiperkortyzolemia