Jak przygotować się do badania kortyzolu?

Dziendobry, dostałam skierowanie od endokrynologa na badanie kortyzolu po 1mg deksametazonu - ci mam teraz zrobić, kiedy wziac ta tabletkę, kiedy na pobranie, jak ma wyglądać. Na skierowaniu widnieje tylko informacja o kortyzolu po 1mg. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Powinna Pani przyjąć 1 mg deksametazonu doustnie przed snem (o godz. 22.00-23.00) . Następnego dnia powinna Pani udać się do wskazanego punktu pobrań materiału do badań diagnostycznych w celu pobrania krwi. Stężenie kortyzolu powinno być oznaczone między 8.00 a 9.00. Powinna być Pani rano na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek powinien być przyjęty co najmniej 12 godzin przed badaniem. Kolacja powinna być lekkostrawna. Rano może Pani wypić tylko wodę. Nie wolno pić kawy przed badaniem.