Czy badanie THC we włosach wykryje, że paliłem marihuanę?

Witam! Mam pytanie na temat testu THC we włosach (bo takie badania są wykonywane u mnie w pracy). Paliłem marihuanę ok. 2 miesiące temu i nie wiem czy test na włosy coś wykaże? Dodam, że wcześniej nie paliłem przez ponad 2 lata albo i trochę więcej. Czy ewentualne zgolenie włosów z klatki piersiowej, głowy załatwiłoby sprawę? I wykrywalność byłaby mniejsza? Czy THC osadza się we wszystkich włosach na całym ciele i obojętnie jaki włos weźmiemy, to będzie to samo (np. brwi, nogi, ręce)? Na czym ten test polega? Czy badana jest cebulka czy tylko struktura włosa? Co mogłoby mi pomóc (np. jakieś specjalne diety?) w wyzbyciu się tego i przejściu testu negatywnie, co można zrobić, by oszukać ten test? Jest to dla mnie być albo nie być w pracy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Do analizy włosów w teście na wykrycie THC mogą być wykorzystywane wszystkie rodzaje włosów (z głowy, ramion, klatki piersiowej, a także miejsc intymnych itp.). Jeden włos nie jest wystarczający do badania, zwykle pobiera się próbkę o średnicy grubości ołówka z okolic potylicy.
Analiza włosa pozwala na długoterminową prognozę dotyczącą wstecznego kontaktu z marihuaną. Jest to duży plus w porównaniu do badań z krwi, moczu, czy śliny, których wyniki są dodatnie przez krótki okres po zażyciu THC.
Przyjmując za średni wzrost włosa na długość 1 cm/miesiąc, włos o długości 10 cm będzie dawał informację o spożyciu marihuany w ciągu ostatnich 10 miesięcy.
Należy pamiętać, że analiza włosa nie wykryje świeżego kontaktu z THC, potrzeba około 1 tygodnia, aby substancje mogły wbudować się w strukturę włosa.
Włosy (ścięte tuż przy skórze) poddaje się wstępnej obróbce polegającej na oczyszczeniu z zanieczyszczeń zewnętrznych, po czym są one rozpuszczane, preparowane i podawane analizie immunoenzymatycznej.
Test z włosów jest dużo bardziej wiarygodny od badania próbek moczu. Wprawdzie pojawiły się informacje na temat szamponów usuwających metabolity THC z włosa, ale ich skuteczność nie została potwierdzona w badaniach klinicznych.
Pozdrawiam!