Czy badanie USG zawsze dodaje 2 tygodnie?

Witam!
A jeśli bym nie pamiętała daty OM? Mi lekarz mówi, że dziecko ma 10 mm, 7 tydzień i 0 dni od zapłodnienia, a OM 8 tygodni i 1 dzień, tzn., że naprawdę ma 5 tygodni od przybliżonego zapłodnienia? Choć stosunki miały miejsce 9 i 10 dnia cyklu?
To chyba muszę zmienić lekarza. Nie powiedział, czy serce bije i czy dziecko nie jest za małe. Jak lekarz mierzy dziecko i podaje, że ma 7 tygodni, tzn., że naprawdę ma 5 tygodni?

Witam serdecznie,
jeżeli lekarz podaje, że ciąża ma 7 tygodni, oznacza to, że do zapłodnienia doszło około 2 tygodni później. Zatem tak naprawdę około 5 tygodni temu.
W badaniu USG w 7 tygodniu ciąży akcja serca płodu powinna być już widoczna. Lekarz powinien Panią o tym poinformować.
Relacja lekarz-pacjent powinna się opierać na wzajemnym zaufaniu. Jeżeli tego brakuje, proponuję zmianę lekarza.
Pozdrawiam