Czy bakterie zostawiam wszędzie, gdzie stąpam?

Witam, podolog zdiagnozowała u mnie pałeczkę ropy błękitnej (duży palec u stopy-paznokieć, bez pobrania próbek,plama w centralnej części),obcięła,miesiąc stosowania maxiBiotic,rekonstrukcja i po 2ch tyg brzegi zaczynaja zielenieć. Po naradzie z dermatologiem podolog zapisała Ciloxan.Mam mała córkę, boje się o nią,czy zarazić bakteria można się tylko przez bezpośredni kontakt?Czy bakterie zostawiam wszędzie gdzie stąpam?Czy bakteria z mojego paznokcia może u dziecka spowodować coś powaznego?

W sprzyjających warunkach zakażenie innych osób jest możliwe. Aby temu zapobiec, wystarczą typowe środki ostrożności (osobne ręczniki, mycie wanny/prysznica po kąpieli itp.) Dodatkowo można pryskać zakażony palec Octeniseptem - to oczywiście nie wyleczy, ale zapobiegnie przekazywaniu bakterii innym osobom.