Czy beta-blokery mogą być szkodliwe?

Czy beta blokery mogą być szkodliwe? Biorę bibloc 2,5 mg od kilku miesięcy, ponieważ mam przyspieszony rytm serca, a czasem także duszności. Dolegliwości są zawiązane z nerwicą lękową. Niestety nie biorę nic na nerwicę, gdyż boję się skutków ubocznych tych leków. Wiem, że bibloc nie wyleczy moich objawów, sam lekarz też tak twierdzi, poza tym mówił, że nie powinnam brać tak długo tych leków. Biorę je codziennie, a gdy nie wezmę na czas, to odrazu mam szybkie bicie serca i duszności. W ten sposób nie wyleczę nerwicy, a nie mogę brać biblocu w nieskończoność. Co prawda czuję się po nim nieco spokojniejsza, rytm serca jest normalny, choć czasem zdarzały się jakieś lekkie ataki z powodu nerwów. Dodatkowo czasem też jestem zmęczona, ale nie wiem czy to wina leku czy ogólnej nerwicy. Czy tylko leki na nerwicę są w stanie wyleczyć te dolegliwości związane z sercem? Oczywiście zdarzały mi się też inne objawy.

Szanowna Pani,

Leki beta-adrenolityczne (beta-blokery lub β-blokery) są to leki stosowane w przypadku chorób kardiologicznych; chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnienie tętnicze. Leki te hamują aktywność układu współczulnego, wywierają działanie na cały organizm, w związku z tym, czuje się Pani spokojniejsza, jednak nie leczy Pani zaburzeń lękowych, których przebieg jest w psychice (procesy poznawcze, emocje, procesy motywacyjne i osobowość). Zaburzenia lękowe skutecznie leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną lub farmakoterapią którą ustala lekarz psychiatra.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.