Czy biorąc te leki można karmić piersią?

Czy biorąc isoptin 4o mg 3*1 i dopegyt 2*1 będzie można karmić piersia? Niedługo czeka mnie poród.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami podanymi przez producenta Isoptin substancje, jakie znajdują się w podanym leku mogą przenikać do mleka kobiecego, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkich działań niepożądanych u karmionego noworodka lub niemowlęcia.

W związku lek ten można przyjmować w okresie laktacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla zdrowia matki.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku leku Dopegyt. Substancja czynna tego środka, jaką jest metyldopa również przenika do kobiecego mleka, dlatego przyjmowanie Dopegyt przez matkę karmiącą jest możliwe wyłącznie po dokładnej ocenie korzyści dla matki zestawionej z ryzykiem dla dziecka.

Temat ten powinna więc Pani przedyskutować z lekarzem prowadzącym, który zna Pani historię medyczną oraz stan zdrowia i będzie w stanie doradzić, czy wyżej wymienione leki są konieczne.

Inne pytania o te leki znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dopegyt-jest-bezpiecznym-lekiem-dla-kobiet-planujacych-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazywanie-leku-isoptin-w-33-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.