Czy błonnik osłabi skuteczność antykoncepcji?

Dzień dobry stosuje plastry evra antykoncepcje a chce zapytać czy Błonnik osłabi jej skuteczność??? Bardzo proszę o odpowiedź będę wdzięczna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

błonnik jest naturalnym składnikiem naszej diety – w postaci produktów zbożowych, wielu warzyw czy owoców jest zupełnie bezpieczny i wpływa pozytywnie na proces trawienia, nie wchodząc w interakcję z antykoncepcją hormonalną. Natomiast w przypadku suplementów, zwłaszcza tych związanych z odchudzaniem, należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Błonnik, chrom, siemię lniane czy węgiel mogą utrudniać wchłanianie hormonów, a tym samym osłabiać działanie antykoncepcyjne. Dotyczy to jednak tylko doustnej antykoncepcji hormonalnej, w przypadku której hormony wchłaniają się z układu pokarmowego. Być może ten artykuł rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny.

System transdermalny Evra pozbawiony jest skutków ubocznych klasycznych pigułek i ryzyka mniejszej wchłanialności z uwagi na to, że hormony absorbowane są przez skórę. Zatem może Pani zażywać błonnik pokarmowy – zarówno biegunka, a nawet i wymioty nie wpływają na skuteczność takiej formy antykoncepcji. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-plastrow-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.