Czy ból serca sprzed 3 lat mógł być zawałem, mającym teraz skutki uboczne?

Około 3 lat temu miałam kilkunastominutowe duszności?, paraliż?, zawał?, zapaść serca?. W sumie nie wiem, co to było. Nie mogłam sie ruszyć, usiąść, bolało mnie - w sposób kłujacy - w klatce piersiwej, nie byłam w stanie głebiej oddychać, bo wywyoływało to ogromny ból, próbowałm płytko łapać powietrze, żeby się nie udusić. Trwało to około 20 min., potem ból minął i pozostało tylko uczucie osłabienia. Mimo że byłam świadoma, że wydarzyło się coś bardzo groźnego - nie pomyślałam wtedy o zawale, bo miałam 30 lat - zrzuciłam to na karb jakieś ekstremalnej reakcji nerowej, jako że był to bardzo stresujący okres w moim życiu. Niemniej od jakiegoś roku, pojawia się co jakiś czas kłujący ból w okolicy serca - czasem nawet budzi mnie to w nocy. Powinnam pewnie iść do kardiologa - ale jak robiłam przed paroma miesiącami EKG, to wyszło, że wszystko jest OK, i wspominałam o tym wydarzeiu lekarzowi rodzinnemu, który też nie zwrócił jakiejś spacjalnej uwagi. Czy obecna wizyta u kardiologa może zdiagnozować zawał sprzezd 3 lat?

Witam!

Zawał serca można zdiagnozować, oznaczając specjalne markery. Jednak jest to możliwe jedynie w krótkim okresie po zawale. W niektórych przypadkach u osób po przebytym zawale, stwierdzane są charakterystyczne, utrwalone zmiany w EKG. Nie występują one jednak u wszystkich. Kolejną możliwością są badania obrazowe, ukazujące zaburzenia bądź brak kurczliwości, wskazujący na martwicę mięśnia sercowego.

W opisie objawów wspomina Pani o bólu kłującym. Ból charakterystyczny dla choroby niedokrwiennej serca oraz zawału ma charakter uciskający, piękący, duszący, gniotący. Oczywiście opis charakteru bólu jest sprawą subiektywną.

Biorąc pod uwagę wiek (chociaż nie wyklucza on zawału), charakter bólu oraz sytuację życiową, której towarzyszyły dolegliwości, mało prawdopodobne jest, iż przyczyną był zawał. Jeśli jednak bóle się powtarzają, warto udać się do lekarza rodzinnego bądź kardiologa. Dokładny wywiad i badanie lekarskie pomogą w podjęciu decyzji o konieczności dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam