Czy bóle nóg mogą być przyczyną nawrotu choroby?

Mam 58 lat. Jestem cukrzykiem od ponad 13 lat, biorę insulinę. Od ponad roku mam silne bóle nóg, zaczynające się od pośladków do samych stóp. Dwa miesiące temu udałam się z tym problemem do lekarza, wybrałam zastrzyki, które mi nie pomogły, w bardzo krótkim czasie okropnie schudłam i chudnę nadal. Ból nóg jest coraz silniejszy, do tego powstają krwiaki w okolicy stóp. Mam silne zawroty głowy, jest mi ciągle zimno i towarzyszy mi bezsenność. Z dnia na dzień tracę siły... Dodam jeszcze, że 13 lat temu wycięto mi niezłośliwego guza na jelicie grubym, czy bóle nóg mogą być przyczyną nawrotu choroby, gdyż do tej pory nie kontrolowałam, nie badałam się.
58 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Bóle nóg, o których Pani pisze, są najprawdopodobniej związane z neuropatią cukrzycową.
Jest ona najczęstszym powikłaniem cukrzycy i jest związana z uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego, które może przybierać bardzo różnorodne postacie.
Najczęstszą postacią jest symetryczna polineuropatia (dotyczące wielu nerwów kończyn), która po 25 latach choroby pojawia się aż u 65–80% chorych. Czynnikami ryzyka są: długi czas chorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, starszy wiek pacjentów i obecność innych powikłań cukrzycy.
W najczęstszej postaci polineuropatii z zajęciem głównie zakończeń nerwów (tzw. odsiebnej), chorzy zgłaszają dokuczliwe bóle w obrębie kończyn dolnych, pieczenie, mrowienie, drętwienie. Objawy te zwykle nasilają się w nocy, co może być dodatkowo powodem zaburzeń snu.
Pozostałe dolegliwości, które Pani zgłasza - zawroty głowy oraz uczucie zimna mogą być konsekwencją zajęcia autonomicznego układu nerwowego (kontrolującego pracę narządów wewnętrznych i niezależnego od woli).
W leczeniu "zwykłe" leki przeciwbólowe nie są skuteczne, używa się leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpadaczkowych. Proszę więc udać się w objawami w pierwszej kolejności do swojego endokrynologa, ponieważ objawy wskazują na występowania powikłania cukrzycy, a nie nawrotu guza jelita.
Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy