Czy bóle po wyłyżeczkowaniu są normalne oraz kiedy można sie strać o dziecko?

Witam!
W zeszłą środę miałam zabieg wyłyżeczkowania, ponieważ poroniłam, mój aniołek nie rozwijał się odpowiednio. Dwa dni po zabiegu się czułam nawet dobrze, w piątek zaczęło mnie bardzo boleć w podbrzuszu i w okolicy krzyża. Martwię się, czy to jest normalne po takim zabiegu i czy i kiedy będę mogła mieć dzieci?

Martwię się ponieważ dopiero co się dowiedziałam, że mam Endometriozę, którą mi usunięto w sierpniu. Lekarz zalecił ciążę po 3 miesiącach się udało, a teraz poronienie. Martwię się, że te świństwo znowu mi się zrobi.
Bardzo proszę o informacje na ten temat.

Witam!

Po zabiegu łyżeczkowania może Pani odczuwać bóle w opisanej okolicy przez 1-4 tygodni. Może też wystąpić niewielkie krwawienie. Ważne aby dolegliwości miały tendencję do zanikania. Jeżeli będą się nasilać należy udać się bezzwłocznie do lekarza (najlepiej w szpitalu, w którym miała Pani wykonywany zabieg).

Według zalenień przed kolejną ciążą należy odczekać minimum 3 miesiące, aby macica miała szansę w pełni się zregenerować. Ponadto na 3 miesiące przed zapłodnieniem powinna Pani przyjmować 400 mikrogramów kwasu foliowego na dobę. Współżycie można rozpocząć po ustąpieniu dolegliwości związanych z zabiegiem łyżeczkowania.

Endometrioza polega na pojawieniu się błony śluzowej macicy poza jej jamą, np. w jajowodach, jajnikach. Prowadzi to do zmniejszenia płodności i przyczynia się do występowania częstszych poronień niż u osób zdrowych. Niestety choroba ma tendencje do nawracania. Dobrą oznaką jest fakt, że już raz udało się Pani zajść w ciążę.