Czy brak miesiączki ma związek z ekstrakcją zęba?

W poniedziałek (28.08.23) miałam usuwane dwie ósemki. W piątek (01.09.23) powinnam dostać miesiączki. Cykle są u mnie regularne i zawsze trwają ok 4-5 dni. Jednak teraz miesiączka nie wystąpiła i zastanawiam się czy wpływ na to może mieć zabieg usuwania zębów czy warto szukać przyczyny gdzie indziej? Wątpię by była to ciąża, gdyż stosunek odbyłam tylko raz w tamtym miesiącu i dodatkowo biorę tabletki antykoncepcyjne
KOBIETA, 24 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie raczej ciąża w Pani sytuacji powinna być mało prawdopodobna. Szczególnie że stosuje Pani antykoncepcję hormonalną, a współżycie miało miejsce tylko jeden raz w ostatnim czasie. Nie pisze Pani o czynnikach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na działanie antykoncepcji, w tym o leczeniu antybiotykiem po ekstrakcji zęba. Jeśli żaden nie wystąpił, to można spodziewać się, że antykoncepcja nie została zaburzona.

Możliwe, że ekstrakcja zęba i związany z nią stres mogły mieć wpływ na cykl. Wydaje się, że usuwanie zęba jest małym zabiegiem, niemniej jest to jednak ingerencja w ciągłość tkanek. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej potencjalnie cykl stabilizuje i pozwala utrzymać pewną równowagę, dzięki czemu krwawienia z odstawienia pojawiają się na ogół regularnie. Jednak w obecnej sytuacji może Pani dla spokoju sprawdzić testem ciążowym tę ewentualność. Jeśli okaże się negatywny, to można ewentualnie przyjąć drugie opakowanie antykoncepcji bez wykonywania 7-dniowej przerwy. Gdy jednak okaże się dodatni, to niezbędna będzie konsultacja ginekologiczna. Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu oraz ewentualnie skontaktowania się ze specjalistą ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.