Czy ciągły stan podgorączkowy może oznaczać chorobę?

Bez przerwy, od miesięcy mam stan podgorączkowy - temperaturę od 37 do 37,5 stopni. Zarówno kiedy choruję, jak i kiedy jestem zdrowa mam taką temperaturę. Jest mi z tym ciężko, głównie dlatego że czuję gorąco w okolicy czoła. Przez to też częściej się pocę niż inni. Czy może to oznaczać chorobę? Jeśli tak to jaką? W jaki sposób zbić tą temp. bo b. źle się z tym czuję.

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani,
taki stan może wywoływać wiele chorób np. tarczycy. Proszę udać sie do lekarza rodzinnego w celu dalszej diagnostyki.

Witam!
Owszem, utrzymujący się stan podgorączkowy może być oznaką różnych chorób. Szczególnie alarmujące jest utrzymywanie się stanów podgorączkowych wraz z nocnymi potami i szybką utratą masy ciała. Diagnostyka bywa trudna i często nie udaje się ustalić przyczyny.

Konieczna jest wizyta u Lekarza Rodzinnego i wykonanie podstawowych badań: morfologia krwi, mocz (skierowanie wydaje lekarz rodzinny).

Nie zalecam natomiast zbijania temperatury przed konsultacja z lekarzem.