Czy coś zagraża płodowi?

Witam. Rozumiem państwa. To w takim razie mam takie pytanie. Mam 22 lata. Od pewnego czasu mam bóle pod piersiami. Lekarz mnie badał i na razie postawił diagnozę mocne zapalenie w układzie pokarmowym, lecz będę miała dalej robione badania. Chciałabym się dowiedzieć, czy takie zapalenie w środku organizmu może zagrażać płodowi, jeżeli by się okazało, że jestem w ciąży? Czy są małe szanse na to, że może się coś niedobrego dziać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

stany zapalne toczące się w organiźmie matki są szczególnym zagrożeniem, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze. Oczywiście skala zagrożenia jest zależna od tego, jak poważne jest schorzenie i jakiego układu dotyczy. Choroby przewodu pokarmowego nie wpływają znacząco na dobrostan płodu, aczkolwiek ważne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki i zastosowanie, w razie konieczności, odpowiedniego leczenia, które w najmniejszym stopniu będzie miało niekorzystny wpływ na płód.