Czy cukrzyca może mieć wpływ na problemy z pamięcią i koncentracją?

Witam serdecznie! Jestem 25-letnim meżczyzną. Od 10 lat choruję na cukrzycę typu 1 (insulinozależną). Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie pewne niepokojące objawy tj.: problemy z pamięcią (tzn. często nie pamiętam czegoś, co ktoś powiedział mi wcześniej, dopiero po jakimś czasie zaczyna mi coś świtać lub nawet nie), mam problemy z koncentracją. Moje reakcje są wolniejsze, często w odpowiedzi na czyjąś wypowiedź mówię coś, co nie dokońca ma sens. Czuje, że jest gorzej. Wiem, że napewno ma to związek z cukrzycą, że to może być jeden z jej skutków ubocznych. Czy można temu jakoś zaradzić albo jakoś to zatrzymać? Czytałem coś o witaminie b9, b1 - czy moje problemy mogą mieć związek z ich brakiem? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Radek

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie,

jako jedyny powód związany z cukrzycą, mogący wpływać na zdolność koncentracji i pamięć można wymienić hipoglikemię. Częste epzody hipoglikemii teoretycznie mogą wpływać destrukcyjnie na niektóre struktury mózgu i przez ograniczać jego prawidłowe działanie. Muszą to być poważne hipoglikemie z utratami przytomności. Proszę się zastanowić, jak często ma Pan epizody hipoglikemii? Przy jakim stężeniu glukozy odczuwa Pan objawy? Jeżeli są one częste należy wdrożyć postępowanie mające na celu redukcję ich ilości.

Inne przyczyny - takie jak miażdżyca - są jeszcze mniej prawdopodobne. Należy pamiętać jeszcze o chorobach tarczycy, które występują nieco częściej u osób chorujących na cukrzycę typu 1 i wpływają na funkcje poznawcze. Może ma Pan dużo spraw na głowie? Może stresy? Może brak odpowiedniej ilości snu? To wszystko pogarsza pamięć i zdolności koncentracji nie mając związku z chorobą.

Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.