Czy czeka mnie operacja kręgosłupa?

Mam 59 lat i coraz większe kłopoty z chodzeniem. Badanie MR wykazało: Na poziomie L3/L4 widoczna jest pośrodkowo-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, większa po stronie lewej, uciskająca worek oponowy i oba korzenie nerwowe, oraz zwężająca oba otwory międzykręgowe. Na poziomie L4/L5 widoczna jest pośrodkowa, szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego, zbaczająca na stronę lewą, uciskająca worek oponowy i oba korzenie nerwowe, oraz zwężające oba otwory międzykręgowe. Na poziomie L5/S1 widoczna jest pośrodkowa wypuklina krążka międzykręgowego, bez cech ucisku na worek oponowy, przylegająca obustronnie do korzeni nerwowych oraz zwężająca oba otwory międzykręgowe. Cechy względnej stenozy kanału kręgowego - wymiar strzałkowy kanału na poziomie L3/L4, L4/L5 wynosi 1,0 cm. Krążki międzykręgowe od L3/L4 do L5/S1 wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału w obrazach T2-zależnych, a krążki L3/L4 i L4/L5 dodatkowo obniżenie wysokości. W trzonie kręgu L3 po stronie lewej widoczne jest ognisko hiperintensywne w obrazach T1 i T2 - zależnych średnicy 1 cm - wysepka zwyrodnienia tłuszczowego, do różnicowania z naczyniakiem kręgu. Niewielkie strefy zwyrodnienia tłuszczowego przykrążkowych odcinków trzonów L3-L5. Poza tym w badanym odcinku widoczne są zmiany zwyrodnieniowe trzonów, stawów międzykręgowych oraz wiązadeł kręgosłupa. Niewielka lewowypukła skolioza i spłycenie lordozy kręgosłupa lędźwiowego. W stożku końcowym rdzenia nie wykazano patologicznych zmian. Proszę o pomoc, ponieważ jestem zaniepokojona, a na wizytę u specjalisty muszę długo czekać.
59 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opis badania rezonansu magnetycznego wskazuje na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa z wielopoziomowymi przepuklinami krążków międzykręgowych, uciskającymi na korzenie nerwowe. Należy pamiętać, że leczy się nie wynik badania, a chorobę. Dlatego najważniejsze są objawy. Według podanych informacji problemy z kręgosłupem trwają już długi czas, w dodatku powodują problemy z poruszaniem.

Niestety, bez badania nie można ocenić, czy jest to związane jedynie z bólem, czy też z obniżeniem siły mięśniowej lub zanikami mięśni. Jest to na tyle ważne, że te ostatnie są bezwględnym wskazaniem do operacji neurochirurgicznej odbarczającej uciśnięte nerwy i stabilizującej kręgosłup.

Różne kliniki maja różne wytyczne dotyczące wskazań do operacji. W niektórych miejscach operuje się dopiero gdy wystąpią objawy "ubytkowe", tzn. zmniejszenie siły mięśniowej, zaburzenia czucia itp. W innych natomiast wcześniej. Dlatego też ciężko ocenić czy w tym przypadku odbędzie się operacja. Proszę cierpliwie czekać na wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.