Co znaczą przykrążkowe części trzonu L5 oraz segmentu S1 kości krzyżowej wykazujące zmiany sygnału?

Mam 57 lat obecna waga 74 kg wzrost 176. W ostatnich dwóch miesiącach schudłem około 12 kg. Wyniki moczu morfologii crp ob markerów nowotworowych i psa dobre. Bardzo duży ból jamy brzusznej i mniejszy kręgosłupa i nerwu kulszowego prawego. USG i Tk jamy brzusznej jest dobre. RM : na poziomie L1/L2 widoczne jest uwypuklenie tylnego zarysu krążka międzykręgowego typu bulging uciskające worek oponowych. Na poziomie L2/L3 widoczna jest szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego uciskającą worek oponowych, zwężająca oba zachyłki boczne kanału kręgowego oraz drażniąca oba korzenie L3. Na poziomie L3/L4 widoczna jest szerokopodstawna zbaczjąca na stronę lewą ekstruzja krążka międzykręgowego uciskającą worek oponowych, zwężająca oba zachyłki boczne kanału kręgowego z przewagą strony lewej z drażnieniem obu korzeni L4 oraz zwężająca lewy otwór między kręgowy z uciskiem lewego nerwu L3. Na poziomie L4/L5 widoczna jest szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego uciskającą worek oponowy zwężająca oba zachyłki boczne kanału kręgowego oraz drażniąca oba korzenie L5. Na poziomie L5/S1 widoczna jest niewielka pośrodkowa ekstruzja krążka międzykręgowego uciskającą worek oponowy oraz przylegająca do obu korzeni S1 i wraz ze zmianami zwyrodnieniowym w częściach kostnych drażniąca oba nerwy L5 w otworach międzykręgowych. Przykrążkowe części trzonu L5 oraz segmentu S1 kości krzyżowej wykazują zmiany sygnału szpiku kostnego odpowiadające zmianom regeneracyjnym typu Modiglianiego/II. W trzonie kręgu L3 widoczny jest naczyniak wielkości 1,5 cm, kolejne mniejsze widoczne w trzonach L2 i L4

Lek. Paweł Szadkowski

Opis badania obrazowego świadczy o zmianach zwyrodnieniowych (chorobie krążków międzykęgowych) w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, ale nie sposób dokonać interpretacji badania bez zestawienia go z pana dokładnym obrazem klinicznym (objawami). Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do neurologa lub lekarza prowadzącego w celu interpretacji badania obrazowego i zalecenia odpowiedniego leczenia.