Jak złagodzić dolegliwości, przez które nie mogę normalnie funkcjonować?

Kobieta lat 38. Od kilku lat borykam się z bólem kręgosłupa. Najbardziej dokuczliwy jest odcinek lędźwiowy. Nie mogę długo siedzieć ani wykonywać czynności w pozycji pochylonej czy lekko pochylonej. Kilkukrotnie łapał mnie ból uniemożliwiający wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Ból dolnej części pleców schodzący do pośladka i prawej nogi do wysokości kolana. Obecnie jestem po takim ataku bólowym, który utrzymywał się dwa tygodnie. Ból odczuwam teraz tylko po prawej stronie kręgosłupa (jakbym miała coś włożone co uwiera i drażni). Wykonałam MR kręgosłupa lędźwiowego: Na poziomie L2/L3 widoczna pośrodkowa ekstruzja krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy oraz zwężająca oba zachyłki boczne kanału kręgowego z uciskiem korzeni L3. Na poziomie L3/L4 niewielkie uwypuklenie tylnego zarysu krążka międzykregowego typu bulging uciskające worek oponowy. Na poziomie L4/L5 pośrodkowo-prawoboczna ekstruzja krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy, zwężająca prawy zachyłek boczny kanału kręgowego oraz uciskająca prawy korzeń L5. Na poziomie L5/S1 uwypuklenie tylnego zarysu krążka międzykregowego typu bulging uciskające worek oponowy. Krążki międzykręgowe L2/L3, L4/L5 i L5/S1 wykazują obniżenie wysokości oraz sygnału w obrazach T2-zal. - dehytratacja. Co to oznacza i jak złagodzić dolegliwości przez które nie mogę normalnie funkcjonować (np. nie moge samodzielnie ubrać butów). Co dalej, do kogo się udać? Dziękuję. Barbara

Lek. Michał Lenard

Pani krążki międzykręgowe uciskają rdzeń kręgowy, co najpewniej jest przyczyną Pani objawów. Wynik badania powinien ocenić neurochirurg, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Zostanie Pani skierowana na zabieg operacyjny, albo do leczenia zachowawczego. Pozdrawiam!