Czy czuję się gorzej dlatego, że samodzielnie zaczęłam odstawiać leki?

Leczę się, natomiast na własną rekę zaczynam odstawiać tabletki, ale zauważyłam, że wtedy jest jeszcze gorzej… Choroba ta zaczęła się po rozstaniu z chłopakiem - choć minął już ponad rok czasem mam z nim kontakt i wciąż o nim myślę. Dzisiaj wydaje mi się, że choroba znowu powraca. Nie wiem czy odstawiać nadal leki czy brać takie dawki jakie przepisał mi lekarz, ale jeśli tak to boje się, że nigdy nie będę na tyle silna, aby je odstawić. Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Decyzję o odstawieniu leków przeciwdepresyjnych powinna Pani podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym. Psychiatra powinien szczegółowo wyjaśnić Pani w jakim tempie odstawiać lek. Zbyt szybkie odstawienie może powodować nawrót objawów lub wystąpienie tzw. zespołu dyskontynuacji.

Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a do czasu wizyty kontynuować leczenie w zalecanej dotychczas dawce. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, ich odstawienie nie wymaga "siły psychicznej".

Jeśli na pogorszenie samopoczucia mają wpływ dodatkowe czynniki natury psychologicznej - warto zgłosić się do psychoterapeuty. Leczenie depresji jest najskuteczniejsze w przypadku, gdy korzysta się z obydwu metod leczenia: psycho- i farmakoterapii.

Z pozdrowieniami