Dlaczego nie mogę sypiać bez leków?

Mam 28 lat i jestem kobietą. Od około 12 miesięcy leczę się na depresję. Mianowicie zgłosiłam się do lekarza, gdyż moim głównym problemem stała się bezsenność. Leżenie w łóżku do białego rana, dzień w dzień, potem to już ogromne zmęczenie i jakiś koszmar z powodu jego braku. Zasnąć pragnęłam, ale nie mogłam. Od kilkunastu miesięcy jestem na 2 lekach przeciwdepresyjnych - jeden z grupy inhibitorów MAO oraz lek czteropierścieniowy (tabletka dziennie).

Mój problem polega na tym, iż po leku śpię bez problemu, ale kiedy zaczynam go odstawiać, nie potrafię samoczynnie spać. Nie wiem co mam robić, pomóżcie mi. Około 5 lat temu spotkała mnie ta sama sytuacja, również wówczas zażywałam ten lek około 7 miesięcy, ale kiedy go odstawiłam, wszystko wróciło do normy. Sypiałam normalnie. Rok temu bezsenność powróciła, tyle że nie mogę sypiać, nie zażywając go, choć bardzo bym tego chciała.

Witam serdecznie!

Decyzje o ewentualnym odstawieniu leku powinna Pani podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Niektóre z leków przeciwdepresyjnych powodują jako objaw uboczny pobudzenie i problemy z zasypianiem. Wówczas nie należy ich przyjmować w godzinach wieczornych.

Czasem stosuje się dodatkowo leki działające nasennie, które niwelują to działanie uboczne. Odstawienie leku, który stosuje Pani na noc może więc uwydatniać ten efekt niepożądany.

Utrzymująca się bezsenność może być również utrzymującym się objawem depresji. W trakcie leczenia przeciwdepresyjnego nie zawsze uzyskuje się ustąpienie wszystkich jej objawów.

Szczegółowych informacji na ten temat powinien udzielić Pani psychiatra prowadzący leczenie.

Z pozdrowieniami