Czy po tabletkach antydepresyjnych mogę się czuć gorzej?

Mam na imię Klaudia, mam 21 lat, jestem mamą 14-miesięcznej Sophie. Od 8 tygodni zażywam tabletki przeciwdepresyjne. 8 tygodni temu lekarz stwierdził, że mam ataki paniki i depresję, ale ja nie jestem pewna, czy na pewno mam depresję. Czuję się jakoś dziwnie, nie czuję się sobą. Jak myślę o świecie, to mi się wydaje, że nie ma nic ciekawego, no i po co żyć, jak i tak się umrze /:( Wydaje mi się, że po tych tabletkach gorzej się czuję, jak tak pomyślę, to tak nie myślałam przed zażywaniem tych tabletek. Teraz to ja się boję z domu wyjść i dziwnie się czuję wobec mojej córeczki. Ja się boję, że będzie już tylko gorzej :( Proszę o pomoc.

Pani Klaudio!

Część leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza w ciągu pierwszych 2-3 tygodni stosowania, jako objaw uboczny może nasilać niepokój. Objaw ten zazwyczaj mija w trakcie terapii. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego efektu, stosuje się początkowo niższe dawki leku, można też dodać lek uspokajający.

Zdarza się również, że działanie leku polegające na zwiększeniu napędu i aktywności pojawia się wcześniej niż efekt przeciwdepresyjny, stąd mogą pojawić się myśli, a nawet tendencje samobójcze. Pojawienie się tego typu myśli może być też niezależne od leku i wynikać z nieskutecznego leczenia depresji i nasilania się objawów w przebiegu choroby.

W tej sytuacji powinna się Pani jak najszybciej skontaktować ze swoim lekarzem i poinformować o aktualnym samopoczuciu. Być może konieczna jest zmiana leku.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.