Czy da się przetrwać ciążę i nagłe odstawienie leków psychotropowych?

Witam, mam 27 lat. Od ponad 6 lat leczę się na nerwicę lękową. W zeszłym tygodniu dowiedziałam się, że jestem w ok. 5 tygodniu ciąży. Mój lekarz rodzinny, który wcześniej leczył mnie medykamentami na nerwicę kazał mi natychmiast, a nie stopniowo odstawić leki - powiem tylko, że brałam rano inne i wieczorem inne, a doraźnie jeszcze inne. Słyszałam, że tzw. psychotropy odstawia się stopniowo. Mija 4 dzień odkąd nie biorę leków i czuję się naprawdę fatalnie, ciężko mi się oddycha, pobudzenie, nerwowość, drżenie i płaczliwość pomału mnie dobijają. Bardzo chciała bym dowiedzieć się czy to samopoczucie z czasem się polepszy, czy mi nic nie grozi przy tak gwałtownym odstawieniu leków i czy moja ciąża nie jest przez to zagrożona w jakikolwiek sposób. Nie mam jak poradzić się psychiatry, ponieważ w miejscowości, w której mieszkam nie ma specjalisty, a na chwilę obecną nie dam rady pojechać do innego miasta. Dlatego bardzo proszę o pomoc i radę - czy da się to przetrwać?

Witam serdecznie,
Niestety, trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie nie wiedząc, jakie leki Pani stosowała i w jakich dawkach. Leki psychotropowe to dość duża grupa środków farmakologicznych.
Faktycznie, w wielu przypadkach wskazane jest stopniowe odstawienie leków, jednak z kolei pierwszy trymestr ciąży jest okresem szczególnego ryzyka dla płodu. Żaden z leków psychotropowych nie ma kategorii A (leki w pełni bezpieczne w ciąży). Leczenie w ciąży lekami psychotropowymi wymaga oszacowania ewentualnych zysków i potencjalnych strat. Powinien to zrobić lekarz, który zna przebieg Pani choroby. Na temat bezpieczeństwa stosowania w ciąży dotychczasowych leków może Pani przeczytać w ulotce dołączonej do leku.
Zespól odstawienny w większości przypadków trwa ok. 2 tygodni i stopniowo zmniejsza swoje nasilenie. Być może przydadzą się Pani informacje:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-czuje-czlowiek-po-odstawieniu-leku-antydepresyjnego
Myślę, że warto pokonać  przeszkody i skorzystać z konsultacji specjalisty. W grę wchodzi nie tylko Pani zdrowie, ale i zdrowie i przyszłość Pani dziecka.
Serdecznie pozdrawiam