Zaburzenia lękowe a ciąża

Witam, mam 30 lat i stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe z somatyzacją. Już od jakiegoś czasu, tj. ok. 3, 4 miesięcy, brałam leki psychotropowe przepisywane przez neurologa czy lekarza rodzinnego. Około 3 tygodni temu, po mojej pierwszej wizycie u psychiatry i stwierdzeniu zaburzeń lekowych, otrzymałam kolejne leki. Tydzień później dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jest to moje pierwsze dziecko. Po tej informacji momentalnie sama odstawiłam leki i udałam się do ginekologa. Ten lekarz zalecił mi skonsultowanie stanu zdrowia i konieczności brania leków u psychiatry. Niestety, możliwa wizyta to początek marca. Czuję się różnie, a musiałam wrócić do pracy. Mam zawroty głowy oraz bóle. Jest troszkę lepiej niż przed wiadomością o ciąży, ale myślę, że to dla tego, iż staram się wmawiać sobie, że wszystko będzie OK. Proszę o pomoc. Co z lekami i czy są jakieś substytuty, które by nie zagrażały maleństwu. Jak sobie/nam :) pomóc? Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani!

Wśród leków psychotropowych nie ma leków zupełnie bezpiecznych dla płodu. Decyzja o ewentualnym leczeniu farmakologicznym w czasie ciąży wymaga rozważenia ewentualnych zysków oraz możliwych strat. Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, w którym kształtują się narządy Pani dziecka. O ile to możliwe, zaleca się więc odstawienie leków psychotropowych. Przy nagłym odstawieniu leków psychotropowych mogą pojawić się objawy odstawienne, zwłaszcza, jeśli przyjmowała Pani leki przeciwdepresyjne oraz benzodiazepiny.

Na temat objawów odstawiennych związanych z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych może Pani przeczytać w wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-objawy-podczas-odstawiania-....

Z kolei do najczęściej występujących objawów związanych z nagłym odstawieniem leków uspokajających należą:
- nerwowość, drażliwość, niepokój, lęk,
- drżenie ciała,
- zwiększona potliwość,
- bezsenność, koszmary senne,
- dolegliwości bólowe: bóle głowy, brzucha, kończyn,
- biegunka, parcie na mocz z częstym oddawaniem moczu.

Należy pamiętać, że objawy odstawienne mogą pojawić się po kilku, kilkunastu dniach od odstawienia leku. Zależy to od rodzaju stosowanego leku.

Skuteczną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych, do których należą zaburzenia somtyzacyjne, jest psychoterapia. W trakcie psychoterapii może Pani np. nauczyć się technik relaksacyjnych oraz skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Dlatego polecam Pani psychoterapię nie tylko jako ,,bezpieczny substytut", ale i podstawową formę leczenia Pani problemów. Proszę również pamiętać o przyjmowaniu preparatów kwasu foliowego, chroniącego przez wystąpieniem wad układu nerwowego.

Pozdrawiam i serdecznie gratuluję !!!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia lękowe a starania o ciążę

Witam, mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe. Przez dłuższy okres czasu brałam Seroxat, przeszłam psychoterpię i wspólnie podjęliśmy decyzję o odstawieniu leków. Chciałam zajść w ciążę. Niestety w trakcie badań i starań nawróciły lęki. Nie są takie silne , jak kiedyś, ale mam pogorszony nastrój. Prowadzący psychiatra zalecił powrót do leków. Tym razem dostałam Asertin. Boję się , czy leki zadziałają tak samo dobrze jak Seroxat. Czym różnią się substancje czynne tych leków?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

same leki nie wylecza...potrzebna jest konkretna terapia...odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia lękowo-depresyjne a planowanie ciąży

Witam.Mam 34 lata.Od 4 lat przyjmuję sulpiryd 200mg jeden raz dziennie.Stwierdzono zaburzenia lękowo depresyjne.Mam nieregularne miesiączki.Od 3 lat jestem w związku z partnerem.Bardzo chcemy mieć dziecko.Moje pytanie zatem jest następujące.Czy mając nieregularne miesiączki możliwe jest zajście w ciążę? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że powinnam odstawić ten lek i będę do tego dążyć.Chcę jednak wiedzieć czy są jakieś szanse?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Witam,

nieregularne miesiączki dość często występują u kobiet zażywających sulpiryd- zalecałbym wykonanie badania poziomu prolaktyny we krwi (sulpiryd wpływa na podwyższony jej poziom- co może być powodem nieregularnych krwawień).
W sytuacji planowania ciąży doradzałbym odstawienie leku na czas zapłodnienia, preferowane byłoby uniknięcie zażywania leków w pierwszym trymestrze ciąży lub w razie potrzeby- zmiana na bezpieczniejszy preparat.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectruml

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty