Czy da się uniknąć skrzywienia zęba?

Czy da się uniknąć skrzywienia zęba? Jakieś 10 lat temu nosiłam stały aparat na zęby. Ostatnio zauważyłam, że krzywki mi się dwójka, w nocy zgrzytam zębami i bardzo naciskam dolnymi zębami na ten ząb. Czy da się uniknąć skrzywienia tego zęba? Czy taka gumowa szyna na na zgrzytanie zębów pomoże? Nie chcę już nosić aparatu, czy są inne metody (mniej inwazyjne) na wyprostowanie zęba gdy się skrzywi?

Dzień dobry,
bardzo niepokojące jest, że naciska Pani dolnymi zębami na tę dwójkę. Należy ją koniecznie odciążyć. Można i trzeba to zrobić szyną relaksacyjną, ale w żadnym wypadku nie gumową. Guma jest elastyczna i siła nacisku nadal będzie przenoszona na ząb, jednocześnie nie ma żadnej ochrony przed dalszym przesuwaniem się zęba. Powinno się też sprawdzić i skorygować zgryz. Doskonale rozumiem, że nie ma Pani ochoty nosić na nowo aparatu. Trudno mi powiedzieć bez badania czy można szybko wyprostować ten ząb. Czasami wystarczy tylko kawałek aparatu z przodu i tylko na króciutki okres. Potem zabezpiecza się taki ząb bardzo silnie trzymającą retencją.