Czy depresja maniakalna jest chorobą uleczalną?

12 lat temu zdiagnozowano u mnie depresję maniakalną. Przez 8 lat zażywałam leki pod kontrolą psychiatry. Później wyjechałam za granicę i zaprzestałam leczenia. Teraz znów mieszkam w Polsce, od 4 lat nie byłam u psychiatry, czuję się dobrze - czy to oznacza, że jestem już wyleczona, czy choroba możne w każdej chwili powrócić?

KOBIETA ponad rok temu

Witaj,
Jeżeli już od tylu lat nie masz objawów depresji, to znaczy, że jesteś wyleczona. Nie powinnaś się zastanawiać nad tym czy choroba wróci. To, że w tej chwili jesteś zdrowa, nie może Ci zagwarantować, że będziesz już zdrowa do końca życia, ale nie ma też żadnych powodów do tego, żeby oczekiwać nawrotu choroby.
Możesz to sobie porównać do każdej innej choroby, np. zwykłej grypy. Czy to, że wyleczyłaś jedną grypę oznacza, że już nigdy nie zachorujesz? Nie, ale będąc zdrową nie martwisz się na zapas, że kiedyś możesz zachorować. Każdy może, co nie znaczy, że zachoruje.
Póki co - ciesz się zdrowiem!

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Boniuk