Dzień dobry,

należy zastosować dietę z ograniczeniem łatwo-przyswajalnych węglowodanów i ograniczeniem soli. Nie ma konieczności stosowania diety paleo.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mój trening przyniesie rezultaty?

Czy będąc na diecie redukcyjnej jest sens robić trening siłowy na rozbudowę mięśni pośladków? Czy aby zbudować mięśnie jest konieczny dodatni bilans kaloryczny? Proszę o odpowiedź czy trening w takich okolicznościach może przynieść jakiekolwiek rezultaty (chociaż znikome)? Chciałabym ogólnie schudnąć, ale jednocześnie zbudować wybrane partie ciała i nie wiem czy istnieje taka możliwość, a jeśli tak to jaka? :)
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry

oczywiście, odpowiedni trening siłowemy przyniesie budowę mięśni nawet na ujemnym bilansie energetycznym. Jest jednak warunek zdrowej i pełnowartościowej diety bogatej w białko i o odpowiedniej ilości węglowodanów oraz tłuszczy. Musi Pani dostarczyć "paliwo" do budowy mięśni a niekoniecznie być na nadwyżce kalorycznej. Ważne aby tych kalorii nie było drastycznie mało bo wtedy zacznie Pani palić mięśnie (katabolizm).

Wszystko jest kwestią indywidualną dlatego moja wypowiedź jest bardzo ogólnikowa. Nie wiem prawie nic na Pani temat. Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy bardziej indywidualnie to zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy takie leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty i wyleczy grzybicę?

Dzień dobry, mam nawracającą grzybice pochwy. Ginekolog przepisał mi Trioxal, zalecił brać 2 tabletki przez 3 dni lub 2 razy po 2 tabletki dziennie przez 1 dzień. Stąd tez moje pytanie, czy takie leczenie, ktore będzie trwac 3 dni, przyniesie oczekiwane rezultaty i wyleczy grzybice? Czy to nie za szybko? Bardzo proszę o pomoc.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

spektrum stosowanych w leczeniu grzybicy pochwy preparatów jest bardzo szerokie – niestety nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy w Pani przypadku ten lek się sprawdzi. Nie ma natomiast powodów ani podstaw, by kwestionować leczenie zaordynowane przez ginekologa.

Itrakonazol, chemioterapeutyk, wchodzący w skład przepisanego Pani leku, wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu różnego rodzaju grzybic. Podany doustnie ma szersze spektrum działania, a przede wszystkim szybsze niż w przypadku leków przeciwgrzybiczych stosowanych miejscowo – w tym wypadku chodzi o globulki dopochwowe stosowane w leczeniu kandydozy pochwy.

Więcej informacji na temat leczenia grzybicy pochwy w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Proszę stosować się do wytycznych lekarza, w razie gdyby dolegliwości nie ustąpiły, konieczne będzie kontynuowanie leczenia lub zmiana preparatu. Proszę również pamiętać, że leczeniem należy objąć partnera seksualnego, jeśli oczywiście go Pani ma. Warto po zakończeniu leczenia przeciwgrzybiczego wdrożyć stosowanie probiotyków ginekologicznych w celu odbudowania flory bakteryjnej pochwy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, pod tym adresem może Pani dowiedzieć się więcej na temat probiotyków dla kobiet: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-ochrona-przed-infekcjami-intymnymi-jest-mozliwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty