Czy dobrze zrobiłam, pomijając tabletkę?

Witam, mam takie pytanie. 21 dnia brania tabletek zdałam sobie sprawę, że została pominięta tabletka z dnia 20. Tego samego dnia przyjęłam tabletkę placebo jak mówi jedna z opcji postępowania (natychmiast przerwać przyjmowanie tabletek z blistra, bezpośrednio przejść do 4 białych tabletek, rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra), ale tu mam pytanie, bo w ulotce dodatkowo jest napisane, aby zapamiętać dzień, w którym się pominęło. Ale po co jak i tak wypada inny dzień? Czy powinnam zrobić większą przerwę? Ja przyjęłam w 21 dniu (bez zażycia tabletki z dnia 20) tabletkę placebo i przyjęłam 4 i przeszłam do nowego blistra. Czy postąpiłam poprawnie? I czy stosować dodatkowe zabezpieczenie? Dodam, że jestem teraz w 3 dniu stosowanie tabletek jasnoróżowych. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W przypadku pominięcia jednej tabletki od 15 do 24 dnia, producent proponuje dwie metody w celu zachowania skuteczności antykoncepcyjnej (o ile przez 7 poprzednich dni preparat był stosowany prawidłowo).

Jedna z nich polega właśnie na przerwaniu przyjmowania aktywnych jasnoróżowych tabletek i natychmiast rozpocząć zażywanie 4 białych nieaktywnych tabletek, po czym rozpocząć drugie opakowanie.
W związku z tym przedstawiony sposób postępowania przez Panią był prawidłowy. Przerwa jest równoznaczna z przyjmowaniem tabletek placebo, jej długość nie powinna się zmieniać.

Według producenta w opisanej sytuacji i przyjętym sposobie działania nie dochodzi z zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. W związku z tym nie ma konieczności stosowania dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji.

Redakcja abcZdrowie.pl