Czy dziecko doznało urazu ciemiączka?

Moje pytanie dotyczy ciemiączka, wstawałem z maluchem z łóżka, wydaje mi się że puknąłem go delikatnie w ciemiączko (wstając potknąłem się delikatnie i pochyliłem głowę)ciemiączko jest delikatnie wklęsłe, nie mam pewności czy było ono takie wcześniej. Jeżeli dotknąłem jego główki to z nie dużą siłą.

Witam. Ciemiączko to elastyczne miejsce połączenia kości czaszki, które zarasta z czasem, kiedy kości zaczynają się do siebie zbliżać. Naturalnym jest niewielkie zagłębienie ciemiączka. Jego znaczne obniżenie może świadczyć o odwodnieniu dziecka. Natomiast dotknięcie, czy nawet niewielki ucisk nie jest w stanie odkształcić ciemiączka. To sprężyste połączenie, jest elementem plastycznym np. w gorączce możliwe jest wyczucie jego tętnienia. Niepokojącym objawem jest wypukłe (uniesione) ciemiączko, które zawsze powinno być zweryfikowane przez pediatrę.