Dziwne otrzepywanie 1,5-rocznego dziecka

Dzień dobry! Mam kilka pytań, na które proszę o odpowiedź. 1. Czasami w ciągu dnia mój syn otrzepuje się, tak jakby czemuś zaprzeczał. Dawniej (jak był młodszy) zauważyłam, że gdy sika, tak robi. Jednak od pewnego czasu, gdy się czegoś przestraszy lub brzydzi, to się tak otrzepuje, np. nie chce dotknąć piórka (pierza z poduszki) i gdy je widzi na podłodze, to tak robi. Bardzo mnie to niepokoi. 2. Inna rzecz, która mnie zastanawia, to jego ciemiączko - jest jeszcze niezarośnięte. Gdy miał 17 miesięcy lekarz stwierdził, że ciemię jest już prawie twarde i ma ok. 0,5 cm i nic się nie dzieje. Jednak wszędzie czytam, że ma zarosnąć do 18 miesiąca. Czy może jednak zarastać dłużej? Według mnie lekarze z mojej miejscowości nie przywiązują dużej wagi do tego ciemiączka. 3. Syn ma skazę białkową, dalej jest na Bebilon pepti. Od urodzenia dużo ulewał, często też wymiotował. I właśnie te wymioty mnie martwią, bo jeszcze do tej pory podczas obiadu zdarza mu się wymiotować. Chcę zaznaczyć, że dziecko non stop coś je, chrupki, ciasteczko itp., i potem dość dużo zje zupki, i na koniec czasem przy tej zupce wymiotuje (rano ok. 9 je zagęszczone mleczko - 200 ml, potem o 10:30 jogurt, jakąś chrupkę, no i o 12:30 obiad). Czy to na takie dziecko nie jest za dużo? Czy może syn wymiotować, bo ma nadmiar? Wymioty zdarzają się w trakcie lub bezpośrednio po jedzeniu - raz na 2 tyg. lub 2 razy w tyg. - i potem przerwa 3-4 tyg. Syn ma ciągle apetyt - waży ok. 11 kg. Bardzo proszę o odpowiedzi.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy, które prezentuje Pani dziecko, są niepokojące i na pewno wymagają dalszej diagnostyki. Zalecałbym, jeśli istnieje taka możliwość, skonsultowanie dziecka z innym pediatrą, ma Pani do tego prawo, a zdrowie dziecka wręcz tego od Pani wymaga.
Dziwne zachowanie w postaci strzepywania może być pewnym stereotypowym zachowaniem, z którego syn wyrośnie, ale może też być objawem sugerującym rodzaj tiku lub innego spowodowanego organicznym podłożem zachowania - wartoby zastanowić się nad konsultacją neurologiczną dziecka.

Brak zarośnięcia ciemiączka w tym wieku może być normą, jednak należałoby się zastanowić nad przyczyną tego, że jeszcze nie zarosło, to też wymaga dokładniejszej diagnostyki. Niestety, nie mogę zbadać dziecka ani zebrać odpowiedniego wywiadu, dlatego też nie jestem w stanie nawet w przybliżeniu podać przyczyny tego stanu.

Ostatni problem - częste wymioty - są według mnie najbardziej niepokojące. Nie powinny występować w tym wieku. Czy towarzyszą im bóle brzucha? Czy dziecko się pręży? Czy ma objawy alergiczne na skórze? Czy wymiotuje tylko po niektórych pokarmach? Wiele pytań trzeba zadać, by się przybliżyć do rozpoznania. Syn powinien być skonsultowany przez gastroenterologa dziecięcego.

Proponuję udać się z dzieckiem do pediatry, być może innego, bardziej zainteresowanego stanem dziecka, w celu pogłębienia diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.