Czy to refluks przełykowo-żołądkowy?

Witam! Mój syn ma 20 miesięcy, co jakiś czas wymiotuje, zazwyczaj co 3 tygodnie. Wówczas wymioty są raz dziennie - głównie po zupce i tak przez 2 do 3 dni. Czasem są to sytuacje, że dziecko nie chce już jeść, a ja jeszcze próbuję mu dać i wtedy dziecko zwraca, Są też sytuacje, w których syn dość dużo zje (zupę - 300ml, a godz. wcześniej np. jogurt) - no i wtedy też zwymiotuje. Te wymioty zdarzają się co jakiś czas. Dodam, że dziecku po jedzeniu się odbija. Były też przypadki, w których dziecko na samym początku mówiło, że nie chce jeść, i pokazywało, że będzie wymiotować. Syn pomimo tego wszystkiego ma apetyt - ciągle by coś jadł. Dobrze przybiera na wadze. Nie wiem, czy te wymioty to jego sposób okazywania, że nie chce jeść, czy może to ten refluks? Ale czy przy refluksie są przypadki, że dziecko przez okres np. 2 czy 3 tygodnie w ogóle nie wymiotuje? Wizytę u gastroenterologa mam dopiero za 2 miesiące, więc proszę o odpowiedź. Boję się, że narażę dziecko na bolesne badania typu gastroskopia itp.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objaw w postaci wymiotów, które Pani opisuje, jest niepokojący i wymaga diagnostyki. Niestety, ale rozpoznania nie da się postawić bez wykonania kilku badań, w tym wspomnianej gastroskopii, pH-metrii, badania ultrasonograficznego jamy brzusznej itp.
Pomimo Pani objaw o to, że są to badania bolesne, pragnę Panią uspokoić i zapewnić, że w Polsce nie wykonuje się tego badania u dzieci bez znieczulenia ogólnego. Stres dla dziecka jest oczywiście nieodzowny, ale powaga sytuacji nakazuje przeprowadzić diagnostykę.

Przyczynami nawracających wymiotów mogą być: wspomniany refluks żołądkowo-przełykowy, zwężenie odźwiernika, błędy dietetyczne (jeśli dziecko, gdy jest najedzone będzie dokarmiane, jest wielce prawdopodobne, że zwymiotuje!), choroby dróg żółciowych, trzustki, wątroby itp. Różnorodność chorób jest tak duża, że bez odpowiednich badań nie da się postawić odpowiedniego rozpoznania.

Proszę być dobrej myśli i spokojnie doczekać na wizytę. Przy nasilaniu się objawów warto zastanowić się nad skierowaniem się do szpitala z oddziałem gastroenterologii dziecięcej - wtedy potrzebne będzie skierowanie od lekarza pediatry..

Pozdrawiam i życzę powodzenia.