Kiedy stwierdza się wielkogłowie?

Witam. Piszę kolejny raz, ponieważ córeczka miała wykonany TK głowy. Obecnie córcia ma 9 miesięcy i obwód główki 46 cm, obwód klatki 47cm. Wielkość ciemiączka 3x2 cm. W badaniu TK widoczne poszerzenie przestrzeni płynowych w obu okolicach czołowo-ciemieniowych do ok. 0,9 cm. Wskaźnik Evansa 0,34. Wariant rozwojowy pod postacią obecności cavum veli interpositi (co to oznacza?). Poza tym obraz mózgowia oraz przestrzeni przedstawia się prawidłowo. Wynik ostatniego USG: OUN: przestrzeń przymózgowa obustronnie po 7 mm. Układ komorowy 34%. Konsultacja okulistyczna: fundus normalis. Teraz czekamy na wynik badań metabolicznych. Jeżeli chodzi o rozwój córeczki, to mała już raczkuje, sama staje w łóżeczku, robi papa i bije sobie brawo, jak coś jej się spodoba. Chodzi trzymana za rączki i woła "am", jak chce jeść. Według nas rozwija się dobrze. W wypisie ze szpitala zostało użyte stwierdzenie wielkogłowia. Jaka jest górna granica obwodu główki 9-miesięcznego dziecka i kiedy stwierdza się wielkogłowie? Poza tym stwierdzono przedwczesne zarośnięcie szwu czołowego. Co wiąże się z takim zarośnięcie i czy wpływa to w jakiś sposób na dziecko? Dodam, że Pani Doktor odesłała nas do poradni Chirurgii Plastycznej, gdzie mieliby zrobić plastykę tego szwu, nie wiem, czy to ma sens, bo patrząc na dziecko nie widać żadnych zmian, a sam fakt, że mieliby cokolwiek robi z jej główką mnie przeraża :(( Nie wiem, co mam robić? Czy w ogóle taka operacja szwu jest potrzebna???

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi o sam obwód główki: to 90 centyl, wysoki, ale jeszcze norma (powyżej 97centyla jest jednoznacznie nieprawidłowe), natomiast taka wartość nakazuje lekarzowi uwagę i obserwację. Natomiast jak na wiek dosyć duże jest ciemiączko, co może sugerować wielkogłowie lub wodogłowie, choć tępo zarastania ciemiączek jest sprawą indywidualną.

Wskaźnik Evansa jest na granicy normy, ponieważ zwiększenie tego wskaźnika powyżej 0,3 (30%) świadczy o istnieniu wodogłowia.

Cavum veli interpositi - jest to odmiana anatomiczna, przestrzeń wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym znajdująca się nad komorą trzecią, między wzgórzem a ciałem modzelowatym. Nie wymaga żadnego postępowania.

W badaniu usg potwierdzony wynik wskaźnika Evansa.

Przedwczesne zarośnięcie szwu czołowego może powodować powstanie czaszki trójkątnej (przez zmianę kształtu okolicy czołowej). Takie zarośnięcie w wieku bardzo wczesnym może być niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju i wymaga operacji chirurgicznej w wieku 3-6 miesięcy. Warto się oczywiście zgłosić do poradni chirurgicznej, ponieważ chirurg powinien ocenić czy istnieje zagrożenie, iż wraz ze wzrostem dziecka (czyli i główki) nie dojdzie do deformacji kształtu czaszki z przemieszczeniem oczodołów.

W związku z powyższym tym bardziej proponuję konsultację chirurga plastycznego, zwłaszcza, że proszę pamiętać - konsultacja nie oznacza od razu zgodę na operację. Dlatego warto, jak już wspomniałam, by lekarz obejrzał zdjęcia TK (na taką wizytę trzeba wziąć całą dotychczasową dokumentację medyczną) i rozważył, czy są wskazania do interwencji, a następnie razem z rodzicami dziecka omówił, korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z ewentualnej operacji. Dopiero wtedy będzie najodpowiedniejszy czas na rozważenie, czy się Państwo zgadzają na ewentualną interwencję.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!