Czy moje dziecko ma wodogłowie?

Witam, pierwsze usg główki córka miała wtedy 4 miesiace, wyszła niewielka asymetria komór bocznych prawa 7mm grubości, lewa 5mm, zaokrąglony róg przedni komory prawej. Wskaźnik Evansa 0,34 reszte wszystko dobrze... drugie usg główki zrobiłam po 3 miesiącach, czyli jak ma 7 miesięcy: układ komorowy: poszerzone, niewielka asymetria , lewa komora boczna- róg czołowy zaokrąglony do 8mm, trzon szerokości 8mm, prawa komora boczna- róg czołowy zaokraglony do 9mm, trzon szerokości 10mm. współczynnik evansa 0,36, reszta wszystko dobrze... Co mam myśleć o tych wynikach? Jest bardzo źle? co dalej jak będzie rosnąć wskaźnik? Wodogłowie ?

Niestety tak. Wskaźnik Evansa powyżej 0.3 świadczy o wodogłowiu. Wobec asymetrii komór bocznych oraz narastania wskaźnika Evansa celowe jest wykonanie córce badania MR głowy w znieczuleniu ogólnym z kontrastem gadolinowym. Wykazane nieprawidłowości radiologiczne mogą nie manifestować się jeszcze jawnie na obecnym etapie rozwoju. Dziecko powinno już siadać i warto ocenić specjalistycznie jego odruchy neurologiczne oraz stan napięcia mięśni. Badania te wykonuje neurolog dziecięcy. W trosce o zapewnienie córce jak najlepszego rozwoju, obok nadzoru neurologa dziecięcego istotna jest konsultacja neurochirurgiczna po uzyskaniu wyniku badania MR głowy. W pewnych przypadkach wodogłowia, aby zapewnić dziecku jak najlepszy dalszy rozwój, neurochirurg może zdecydować i przeprowadzić zabieg wszczepienia zastawki do układu komorowego mózgu z układem drenującym płyn mózgowo-rdzeniowy poza czaszkę. Zwłaszcza gdy wodogłowie przebiega z nadciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego celowo się go drenuje, aby wodogłowie nie narastało, gdyż wtedy dochodzi do zanikania uciśniętej tkanki mózgowej, która nie może się prawidłowo rozwijać.