Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Witam:
Jak najbardziej, jest nawet uważany za najbardziej skuteczną metodę terapeutyczną w przypadku ADHD (American Academy of Pediatrics 2012). Trening EEG biofeedback stosuje się w przypadku problemów z koncentracją uwagi (trening na lewą półkulę) oraz nasilonych negatywnych emocji (trening na prawą półkulę). U dzieci z ADHD wymagane są oba rodzaje treningu (początkowo na lewą, a potem na prawą półkulę). Na wstępie neuroterapeuta przeprowadza wywiad z rodzicami i dokonuje diagnozy, aby określić potrzeby dziecka i początkowy poziom treningowy. Aby uzyskać efekt terapeutyczny wymagane jest minimum 40 sesji, przy czym dziecko powinno chodzić na zajęcia 2 x w tygodniu. Jeden trening trwa około 30 minut, a całość zajęć około 50 minut (rozmowa wstępna, przygotowanie elektrod itp.). Trening jest na ogół atrakcyjny dla dziecka, gdyż przypomina nieco grę wideo. Dziecko koncentruje się na zadaniu i otrzymuje punkty, jeśli osiągnie odpowiednie parametry fal mózgowych. W ten sposób, dzięki informacji zwrotnej, mózg uczy się wchodzić w stan skupienia uwagi, czy wyciszać negatywne emocje.
Efekty treningu są zazwyczaj długotrwałe, nie ma jednak gwarancji na osiągnięcie pożądanych efektów po określonej liczbie sesji. Czasem osoby zgłaszają się na ponowny trening po kilku latach.

Ważne jest, aby decydując się na EEG Biofeedback wybrać terapeutę, który ma już doświadczenie w tej metodzie, zwłaszcza w zakresie pracy z osobami z ADHD.
Pozdrawiam serdecznie :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy