Czy endokrynolog mógł postawić złą diagnozę?

Witam. Mam niedoczynność tarczycy, oznaczone TSH, ft3, ft4, anty tg i anty tpo (bardzo wysokie przeciwciała) Witamina D w normie. Do endokrynologa chodzę regularnie. Ostatnie wyniki pokazaly ze mam TSH 3.8 poprzednie w normie. Aktualnie przyjmuje od początku listopada euthyrox 50. I devikap 8 kropli. Jednak nie czuje żadnej poprawy, czuje się jeszcze gorzej. Uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, bóle głowy, trudności w oddychaniu, ściskanie w klatce piersiowej, wysoki puls, uczucie odejmowania kończyn, ataki paniki, chroniczne zmęczenie, bóle brzucha, nudności, omdlenia. Byłam u kardiologa (że względu na puls)i wszystko jest w porządku. Czy możliwe jest, że endokrynolog postawił złą diagnozę?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Dzień dobry.

Pani skargi dotyczące samopoczucia są bardzo niepokojące. Wymienione przez Panią symptomy są w dużej mierze takie, jakich można się spodziewać w przypadku nadczynności tarczycy. Trochę niepokoją te objawy paniki. Owszem, tarczyca może dać nieuzasadnioną nerwowość i niepokój oraz uczucie nierównego i szybkiego bicia serca. Może to właśnie interpretuje Pani jako atak paniki. Jeśli jednak są to ataki paniki o dużym nasileniu, wówczas wymagają psychoterapii. Również niepokojące są bóle brzucha, nudności i omdlenia. Mogą mieć podłoże psychiczne w związku z przeżywanymi przez Panią lękami. Z kolei przy omawianiu kłopotów żołądkowych spodziewałabym się informacji czy w ostatnim czasie zmieniła się Pani waga - przy nadczynności dość charakterystyczne jest nieuzasadnione chudnięcie, szczególnie, że chory ma zwykle większy apetyt.

Również dane z analizy hormonalnej wskazują na to, że należy przeprowadzić dodatkowe badania. Stężenie TSH 3,8 nie jest zbyt wysokie (Norma 0,3-5,0), a to właśnie zbyt wysokie stężenie może być spowodowane pierwotną niedoczynnością tarczycy. Z kolei bardzo wysokie przeciwciała są wskazaniem do dalszej diagnostyki z powodu podejrzenia choroby Hashimoto lub Gravesa-Basedowa, a to jednak spora różnica.

Proponuję poprosić endokrynologa o następne skierowania lub nawet skonsultować sprawę tarczycy z innym endokrynologiem.

Odpowiadam na Pani pytanie jako psycholog, psychoterapeuta, by uczulić Panią na niektóre objawy i zaproponować konsultację psychologiczną i ewentualne wdrożenie psychoterapii ukierunkowanej na wyciszenie i obniżenie lęku. Opisane przez Panią ataki paniki, kłopoty żołądkowe i omdlenia miną na pewno utrudniają życie, a proszę wziąć pod uwagę, że leczenie endokrynologiczne wymaga cierpliwości ponieważ zmiany zauważalne przez pacjenta postępują bardzo wolno. Wiem trochę więcej o chorobach tarczycy niż wynika to z mojej specjalizacji ponieważ sama mam niedoczynność tarczycy od lat i sądzę, że w Pani przypadku może to być rzeczywiście problem z diagnozą. Mirosława Kamola-Olszewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty