Euthyrox 25 przy planowaniu ciąży

Planuję zajść w ciąże. W okresie dwóch tyg. mialam badane 2 razy TSH. Za pierwszym razem było to jedynie TSH i wynosilo 3,1. Przy kolejnym badaniu oznaczane bylo TSH -3,8, FT3- 3,65(2,0-4,4) oraz FT4 - 1,28(0,93-1,7). Rozumiem że wysoki poziom TSH swiadczy o niedoczynności tarczycy. Objawy mam raczej nadczynności-drżenie rąk, szybkie bicie serca, duża potliwość. Waga w normie (66 kg - 173cm) choć zwykle mialam dużą niedowage. Zostal mi przepisany Euthyrox 25 - czy to dobry kierunek?

Witam serdecznie,

to jest dobry kierunek, mimo, że TSH mieści sie w granicach normy to przy planowaniu ciąży jest za wysokie. Dla prawidłowego rozwoju płodu nalezy wzmocnić pracę tarczycy. Skoro ma Pani niepokojące objawy, warto moze zrobić badania na przeciwciała anty- TPO i TG, nie wpłynie to na sposób leczenia, ale dobrze wiedzieć czy to jest tylko niedoczynność czy też limfocytarne zapalenie tarczycy (Hashimoto). Proponuje wizytę u lekarza ginekologa-endokrynologa, który objaśni przyczyny i sposób leczenia tym bardziej, że planuje Pani ciąże.

Pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła